Column Zwitserland: Ich bin von hier

Column Zwitserland: Ich bin von hier

Vier woorden slechts die het beeld oproepen van thuis te zijn, te horen bij, zoals de Matterhorn hoort bij Zermatt en de Eiger bij Berner Oberland. Ik hoor het mensen zeggen en dan altijd in positieve zin, hij of zij is “von hier”. Wanneer word je “von hier”? Ik zie het ook op auto’s staan: “Bin von hier!”. Dan wordt het moeilijker. Wat is “hier”? Is dat ons dorp, onze gemeente, de regio, het kanton waartoe wij behoren? Waar onze auto is? Dat past niet erg bij de Zwitser, althans niet bij de bergbewoner. De bergpassen die ons dal van de twee naastgelegen kantons scheiden, worden als natuurlijke grenzen ervaren. Bijna buitenland. Ik vroeg het aan een buurvrouw. Zij wist het ook niet, maar zij zag het probleem ook niet. Ik werd echter onverwachts wijzer. Kent u de situatie dat u samen met een vreemde in een kleine ruimte bent en iets wilt zeggen dat niet al te persoonlijk en ook niet al te onbenullig is? Samen stonden wij in de grote gondel op weg naar het dal. Zeven minuten op de vroege morgen, duisternis om ons heen, diep in de verte de lichten van het stadje. Nog zes minuten te gaan….. “Sind Sie von hier?”, vroeg ik. De zes minuten waren niet genoeg. Een verslag van zijn leven. Een glimp van zijn angsten en hoop. Een kwinkslag aan het eind en een vrolijke belofte van volgende keer meer. Vier woorden die niet alleen een uitdrukking vormen van een hecht gevoel, maar ook de sleutel vormen tot een rijk contact met vreemden. Ik stapte de gondel uit. Het werd al licht.

Juni 2013
Column mr Eva Hofkes | advies@huisinzwitserland.eu
Voor Eduard Strang Verhuizingen

Lees alle columns en reisverhalen op onze Blog-pagina of ga direct naar de Zwitserland-Blog